Tryb chłodzenia po utworzeniu produktów obrabianych

Tryb chłodzenia po utworzeniu produktów obrabianych

Obrabiane produkty obrabiane są tworzone przez siłę zewnętrzną sprzętu kucia zakładu przetwórczego, aby uzyskać metodę obróbki o określonym kształcie, wielkości i właściwościach mechanicznych. Następnie musimy ochłodzić się po przetworzeniu Obrobionych Produktów, więc dzisiaj przedstawimy niektóre metody chłodzenia dla fabryki surowych produktów shanxi yongxin Machined Productss.

Obróbka stali wysokowytrzymałej i stali wysokostopowej Obróbka mechaniczna po formowaniu kuźniczym, aby zapobiec pękaniu powierzchni, potrzeba po kuciu na zimno przed piecem, schładzaniu pieca, zimnym lub zakopanym piasku do pieczenia, powolnym chłodzeniu, a następnie obróbce cieplnej w odpowiednim czasie.

Stal nierdzewna przetwarzanych produktów obrabianych musi zostać sfałszowana i natychmiast dostana się do wody. Celem jest utrzymanie rozmiaru ziarna tak szybko, jak to możliwe i nie wzrastanie. W tym samym czasie nie chcesz mieć więcej wewnętrznej organizacji lub punktu jakościowego, a następnie przetwarzanie stałych roztworów.

Wszystkie inne konwencjonalne produkty obrabiane w obróbce stali o średniej i niskiej emisji ze stali węglowej i stali o średniej niskiej stopie muszą być chłodzone powietrzem po kuciu. Chodzi o to, aby chłodzenie było jednolite, jednolite i jednolite, aby zapobiec wzrostowi i mieszaniu się ziaren, łatwe do oznaczenia. Produkty obrabiane w obróbce metali czarnych ładują przed obróbką cieplną temperaturę powierzchni nie mniejszą niż 50 ℃, zapobiegają powstawaniu białych plam.

Przekładnia Obrobiona Obrobiona Obrobiona ma różnorodność materiałów, Obrabiany Obrobiony Obrobiony Obrobiony materiał powszechnie używany materiał dla: 40 cr, 42 crmo, 20 crmnmo, 20 crmnti, 42 crmo, 40 cr kucie przekładnia w przemyśle dźwigowym w większości wielkoformatowej obróbce przekładni Obrobione mechanicznie, 20 crmnmo, 20 crmnti kuźnia stosowana w mechanicznej przekładni, małe oderwane (referencja). Najczęściej przekładnie poprawią jakość przekładni, twardość obróbki przekładni twardych w 38 do 42 HRC może osiągnąć najlepszą wydajność, 42 wytrzymałość na kruszenie jest lepsza niż 40 cr, ponieważ dawna hardenability lepsza obróbka cieplna, kontakt i materiał jest bardzo duży. Ponadto wytrzymałość tej samej twardości jest bardzo bliska. Wytrzymałość na rozciąganie optymalnej wydajności 40Cr wynosi 60 ~ 75 kg / mm do kwadratu, a granica plastyczności wynosi 35 ~ 55 kg / mm do kwadratu. Wytrzymałość na rozciąganie 42CrMo wynosi 110 kg / mm do kwadratu, a granica plastyczności to 95 kg / mm. Wydajność 42CrMo jest oczywiście lepsza niż 40Cr.

Materiał 40Cr ma dobrą hartowność i może być hartowany do średnicy 28 ~ 60mm podczas hartowania w wodzie, a olej można hartować do średnicy 15 ~ 40mm. Po dopasowaniu materiał ma dobre, kompleksowe właściwości mechaniczne i charakteryzuje się dobrą odpornością na niskie naciski oraz niską temperaturą. Obrabiane w procesie 40Cr Obrabiane wyroby są zwykle poddawane hartowaniu w wysokiej częstotliwości lub nitryfikacji po obróbce jakości. Gdy twardość wynosi 174 ~ 229HBS, wydajność obróbki skrawaniem jest lepsza, względna obróbka skrawaniem wynosi 60%, a zawartość węgla w przetworzonych obrabianych materiałach 40Cr jest utrzymywana na poziomie około 0,40%, aby zapewnić, że stal ma dobra wytrzymałość i wytrzymałość. Dodatek elementu Cr służy głównie poprawie hartowności stali. Gdy wygaszanie jest ogrzewane, element Cr jest całkowicie stały w obrobionym korpusie obrabianym maszynowo i poprawia hartowność stali. Po hartowaniu stały roztwór Cr wzmacnia osnowę i poprawia stabilność odpuszczania matrycy. Podczas odpuszczania w wysokiej temperaturze niektóre pierwiastki Cr są dyfundowane z tkanek matrycowych do wytrąconego nawęglonego zwęglenia (Cr, Fe) 3C.

Zawartość węgla w przekładni 42CrMo jest utrzymywana na poziomie około 0,42%, co zapewnia, że ​​stal ma dobrą wytrzymałość i wytrzymałość. Dodatek pierwiastków Cr i Mo służy głównie poprawie hartowności stali. Podczas hartowania i ogrzewania elementy Cr i Mo są całkowicie ciałami stałymi w przetwarzanych produktach obrabianych w celu poprawy hartowności stali. Po wygaszeniu, Cr, Mo, element wzmacniający matrycę roztworu stałego i poprawi stabilność powrotu matrycy. Podczas odpuszczania w wysokiej temperaturze, niektóre pierwiastki Cr i Mo są dyfundowane z tkanek matrycy do wytrąconego nawęglonego karburatora (Cr, Mo, Fe) 3C. Dodanie pierwiastka Mo może wyeliminować kruchość temperatu- ry. Dodanie niewielkiej ilości elementów Ni może poprawić wytrzymałość stali.